ITSU-DOKO
logo ITSU-DOKO

Ciężki żywot jakuzy, czyli japońskie filmy o gangsterach

Oblicza japońskiego kina to cykl comiesięcznych spotkań poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu kinematografii Japonii, łączących w sobie formułę prelekcji wzbogaconej o fragmenty filmowe i dyskusji z publicznością.

2019-04-08
18:00 - 19:30
See more information
Time left:
days
hours
minutes
seconds

Ciężki żywot jakuzy, czyli japońskie filmy o gangsterach

Figura jakuzy, japońskiego gangstera, na trwale zagościła w globalnej popkulturze – pojawia się w grach wideo, powieściach, komiksach, przede wszystkim zaś w filmach. Jakuza, Czarny deszcz, Ostry poker w małym Tokio czy niedawny Outsider – to tylko niektóre z amerykańskich filmów podejmujących tematykę japońskiego półświatka. W samej Japonii przemysł filmowy wytworzył, a następnie zredefiniował osobny gatunek poświęcony rodzimym gangsterom – yakuza eiga (dosł. filmy o jakuzach). To właśnie jemu poświęcona zostanie druga odsłona cyklu „Oblicza japońskiego kina”.
Główna część prelekcji poświęcona zostanie na omówienie linii rozwojowej i dalszej ewolucji japońskich filmów o jakuzach – począwszy od przedwojennych produkcji historycznych, przez ukonstytuowanie się gatunku yakuza eiga w latach 60. ubiegłego wieku i jego dekonstrukcję w następnej dekadzie, po filmy współczesne. W części wprowadzającej przybliżona zostanie zaś sama historia jakuzy – od czasów feudalnych do współczesności.
Podczas spotkania nie zabranie również fragmentów filmowych z jakuzami sączącymi sake, odcinającymi sobie palce i stającymi naprzeciw rzeszom wrogów, uzbrojonymi tylko w krótki miecz.

Spotkanie poprowadzi Dawid Głownia
Doktorant w instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Badacz kina japońskiego. Autor książki „Sześć widoków na kinematografię japońską: Kulturowe, społeczne i instytucjonalne konteksty kina” i kilkunastu artykułów naukowych poświęconych szeroko rozumianej popkulturze. Członek Stowrzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Tricster”.

Polecamy śledzić wydarzenie na stronie źródłowej organizatora, by być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami jak: potwierdzenie, czy wydarzenie nadal ma się odbyć, czy nie zmieniło się miejsce, wstęp jest wolny czy płatny itd

https://www.facebook.com/events/375242646651026/