ITSU-DOKO
logo ITSU-DOKO

Ahead of your eyes, Japanart – wystawa w Starej Prochowni

Na rok 2019 przypada 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Miasto Warszawa wraz z miastem Hamamatsu w 1990 roku zawarło umowę o współpracy muzycznej, dzięki której co roku osoby związane z muzyką mają szansę na wymianę międzykulturową. Wystawa czynna do 22 maja 2019.

2019-05-09
16:00 - 00:00
See more information
Time left:
days
hours
minutes
seconds

Ahead of your eyes, Japanart – wystawa w Starej Prochowni

Także w Warszawie co rok organizowano Matsuri – Piknik z Kulturą Japońską, dzięki któremu wielu warszawiaków mogło poznać bliżej kulturę kraju Kwitnącej Wiśni. Do tej pory dzięki Matsuri oraz kontaktom muzycznym nasze stosunki bardzo się pogłębiły. Teraz chcielibyśmy zorganizować w stolicy Polski wystawę, która pozwoliłaby na pogłębienie relacji na polu sztuki.

Artyści biorący udział w projekcie to Masayuki Muramatsu z Hamamatsu, który zajmuje się organizacją wystaw modelowania przestrzennego, Takaki Muramatsu, który zajmuje się rysunkiem i ceramiką oraz kaligraf Keiji Terada. Razem, choć za pomocą różnych środków wyrazu, organizują wystawy.

Mimo, iż ich biografie oraz umiejętności są różne, podstawy są wspólne. Wszystkie sztuki japońskie łączy głęboki związek z otaczającą przyrodą oraz szacunek dla procesu wykonywania dzieła. Gdy tworzona jest ceramika, jej wygląd zależy od temperatury ognia, w którym jest wypalana. Akwarele nadają się świetnie do portretowania japońskiego wilgotnego klimatu. W kaligrafii ważne są nie tylko głębia koloru i grubość kreski, ale i puste przestrzenie między liniami, zaś w sztuce przestrzennej można dostrzec upływ czasu potrzebny do jej stworzenia.

Kolejną cechą charakterystyczną sztuki zakorzenionej w japońskiej kulturze jest jej „przypadkowość” i nonszalanckość, charakterystyczna dla świata przyrody. Punktem stycznym wszystkich artystów jest podejście do sztuki odrzucające ego i samoświadomość, co nie oznacza, że w ich dziełach nie można odnaleźć charakteru człowieka, który je wykonał.

Mamy nadzieję, że poprzez wystawę „Japanart” uda nam się przekazać Polakom specyficzny, japoński pogląd na otaczający nas świat, zwłaszcza relację człowieka z przyrodą.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Ambasady Japonii w Polsce.

Zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Salon Przyjaciół Japonii.

Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 9 maja – 2 czerwca 2019
Czynne codziennie w godz.: 13:00-20:00, wstęp wolny
Wernisaż: 9 maja 2019 (czwartek), godz. 18:30

Polecamy śledzić wydarzenie na stronie źródłowej organizatora, by być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami jak: potwierdzenie, czy wydarzenie nadal ma się odbyć, czy nie zmieniło się miejsce, wstęp jest wolny czy płatny itd

https://www.facebook.com/events/644366106006964/